Personalo atrankos

Ar šiuolaikinėje darbo rinkoje vyresnis amžius = bilietas į Titaniką?

2023 Sausio 23

Ne paslaptis, kad XXI technologinių inovacijų bei pokyčių amžiuje, kažkada darbo rinkoje aktyviai dalyvavę vyresniosios kartos atstovai, netekus darbo „staiga” tampa darbdavių nematomi ir diplomatiškai tyliai ignoruojami. Kyla pagrįstas klausimas – ar pelnytai spaudžiama X ikonėlė pamačius kandidato gimimo metus? 

Ar pelnytai spaudžiama X ikonėlė pamačius kandidato gimimo metus? 

Dažnai pamačius vyresnį kandidato amžių, nejučia prieinama stereotipinių išvadų – nepritaps prie kolektyvo, nespės su tempu, nebus progresyvus.Pabandysime išsamiau pagvildenti objektyvius vyresnio amžiaus darbuotojų privalumus. 

Išskirtinis lojalumas.  

Vyresnės kartos atstovai išsiskiria savo lojalumu darbovietei. Jie nemeta darbų ir projektų tik susidūrę su sunkumais, kurie kyla įmonėje. Juo labiau, jie ne tokie jautrūs organizacijos mikroklimato pokyčiams.  

Vyresnioji karta taip pat turi stipresnę orientaciją į procesų, procedūrų nuoseklią analizę, rečiau sabotuoja nepatinkančius autoritetų sprendimus. 

Jaunosios kartos atstovai yra linkę reaguoti priešingai - dažnai nesulaukę greitų rezultatų, nuolatinio grįžtamojo ryšio ar staigaus pripažinimo, per daug nemąstydami šokinėja nuo vienos darbovietės prie kitos, į tariamai geresnę darbovietę, arba tiesiog išeina į niekur laimės ieškoti. 

Auksinė patirtis ir pavyzdinė darbo etika.  

Vyresniosios kartos darbuotojai išsiskiria ne tik darbinių situacijų patirtimi, sukaupta per savo darbo metus, bet ir gyvenimiškos išminties bagažu. Visų pirma, adaptavimosi laikotarpis naujoje darbovietėje yra greitesnis, taip pat iš darbdavio pusės tokiam darbuotojui reikia mažiau resursų ir investavimo „užsiauginimui”. Visų antra, tokie darbuotojai yra struktūruoti ir disciplinuoti darbo laiko ir pavestų užduočių atžvilgiu. Darbdaviams būna naudingas vyresnio amžiaus darbuotojų perdėtas pareigingumas ir reiklumas sau bei savotiškas nepakantumas klaidoms. Toks mentalitetas labai teigiamai kontrastuoja su dažnai „egocentriškesniu” jaunesnės kartos požiūriu į darbą.  

Didelis pažinčių ratas 

Ne paslaptis, kad darbe nuolat iškyla įvairaus pobūdžio klausimų, kurie tiesiogiai nesusiję su darbuotojo kompetencijomis, pvz. koks teisiškai naudingas sprendimas vienoje ar kitoje situacijoje būtų palankesnis įmonei. Didesnė tikimybė, kad vyresnio amžiaus darbuotojai disponuoja platesniu įvairaus spektro pažinčių ratu - gavę operatyvias kompetentingų, tikėtina taip pat brandžią patirtį turinčių, pažįstamų konsultacijas, galėtų be papildomų sąnaudų išspręsti klausimus ir kokybiškiau atlikti pavestus darbus.

Karjeros laiptų nesureikšminimas

Priešingai nei jaunesnės kartos atstovams, vyresnio amžiaus darbuotojams vertikalaus karjeros galimybių nebuvimas nėra priežastis keisti darbovietę ar jausti profesinės savirealizacijos stoką. Šios kartos atstovai dirba daug, sunkiai ir ilgai - ne tiek dėl karjerinio pjedestalo, kiek dėl savyje įskiepytų vertybių. Dažnai jie pasiruošę persidirbti ir įdėti papildomų pastangų vardan tinkamų savo pareiginių nuostatų įvykdymo. 

Paklusimas vadovybei ir savo ambicinių poreikių nesureikšminimas leidžia vyresnio amžiaus darbuotojams veikti tame pačiame atsakomybių spektre ilgus metus. Šiuo aspektu tokie darbuotojai - tvari darbo jėga ten, kur karjerinių galimybių dėl organizacijos struktūros nelabai gali būti, pvz. mažos įmonės, gamybos įmonės, ūkio sektorius, valstybės tarnybos sektorius (85% pareigybių -  vyr. specialistai). 

Mažesnis reiklumas papildomoms motyvacinėms priemonėms.

Kaip žinia, jaunesnioji karta - tai ta, kuriai reikia nuolatinio motyvavimo ir „uždegimo” dirbti. Tai yra ta karta, kuriai be atlygio svarbi visa eilė kitų suinteresuotumą darbo vieta kurstančių faktorių. Tokių kaip, žaibiškas kopimas karjeros laiptais, technologiškai pasikausčiusių bendraminčių komanda, nuolatinis bei įkvepiantis grįžtamasis ryšys iš tiesioginio vadovo, savirealizacija per įdomius projektus, o ne rutininės procedūros, nuomonės raiška ir įtaka sprendimų priėmimui, realus laisvalaikio ir darbo balansas. 

Šiuo atžvilgiu vyresnės kartos darbuotojai neturi tiek daug pretenzijų. Praėję įvairius gyvenimo kataklizmus, matę globalinių ekonominių nuosmukių verpetą, jie linkę būti mažiau reiklūs darbinei aplinkai ir ne tokie lepūs dėmesiui iš darbdavio pusės. 

Vaikai užauginti – laikas dirbti. 

Vyresnės kartos darbuotojai yra stipriau psichologiškai atsidavę ir įsitraukę į darbą, mat jie neturi tiek išorinių dirgiklių, kurie paprastai blaško jaunesnius darbuotojus.  

Išleidę vaikus į savarankišką gyvenimą, vyresni žmonės turi daug daugiau laisvo laiko. Iš kandidatų esame ne kartą girdėję, jog savo laisvalaikį jie mielai skirtų papildomų kompetencijų įgijimui, darbui „po darbo”. 

Puikūs mentoriai. 

Ne paslaptis, kad dabartinę darbo rinką sparčiai okupuoja Y karta. Prognozuojama, kad 2025 m. pasaulyje ji sudarys 75% visų darbuotojų. Kuriant brandžią lyderystės kultūrą, svarbu suvokti, kad ir kiek pažangi bei novatoriškai mąstanti būtų naujoji karta, jai reikia profesinių gairių, kurias gali „įdiegti” būtent vyresniosios kartos atstovai. 

Ne mažiau svarbesnis faktas, kad vyresnio amžiaus darbuotojo mentoriavimas neapsiriboja tik profesinės patirties pasidalijimu, bet taip pat įtraukia asmeninių vertybių perdavimą, kaip pvz., tinkamai išklausyti, išsigryninti prioritetus ir nesiblaškyti multitaskavime, valdyti emocijas, konstruktyviai teikti grįžtamąjį ryšį, puoselėti pagarbą bei tarpusavio supratimą.

Mums žinomi daug ypatingą ir brandžią patirtį turinčių žmonių, kurie atsidavę kurtų vertę Jūsų įmonei. Radus darbuotoją, kurio patirtis ir kompetencijos jus tenkina, o asmeninės savybės tiesiog žavi, siūlytume užmerkti akis ties jo amžiumi, o visą dėmesį skirti naudų paketui, kurias su savimi atsineš naujasis kolega. Sinergija ir skirtingų kartų sutelkimas komandiniam tikslui sukuria išskirtinius konkurencinius pranašumus. Aktorių R. De Niro ir Anne Hathaway darbinė sąjunga nepaisant amžiaus skirtumo filme „Stažuotojas” tą puikiai iliustruoja. 

Patiko, ką užrašėme? Pasidalink!

Jurgita Paičienė

Jurgita Paičienė

Daugiau įrašų...

Atranka socialiniuose tinkluose: