Personalo atrankos

Personalo vadovas – irgi žmogus. Kur pasisemti motyvacijos?

2021 Rugpjūčio 9

Daug kalbame apie iššūkius, su kuriais susiduria CEO ir padalinių vadovai. Ką jiems reikėtų daryti, kas jiems turėtų padėti, kokių specialistų priimti į komandą, kaip tą komandą motyvuoti? Prie šios visapusiškos pagalbos prisideda „greitoji“ HR komanda. 

Per pandeminius metus personalo specialistai turėjo  ypatingai daug pokyčių, karantino laikotarpiu juos užgriuvo didžiulis krūvis. Visi verslo sektoriai, kad ir kaip skirtingai nukentėję nuo pandemijos, turi vieną panašumą – darbuotojai kreipėsi palaikymo į personalo vadovą.

Personalo vadovas neretai atlieka įmonės psichologo vaidmenį. Konfliktai tarp kolegų, nepasitenkinimas darbo sąlygomis, perdegimas, netgi asmeniniai rūpesčiai pirmiausia būna išpasakojami personalo skyriuje. Profesionalūs psichologai psichoterapeutai, vykdantys konsultavimo praktiką, turi savo supervizijas atliekančius kolegas, su kuriais aptaria darbe kilusius nepatogumus. Juk joks žmogus, kad ir koks būtų stiprus, negali nuolat „sugerdamas“ stiprias kitų emocijas, išlikti pats nepaveiktas.

O kas išklauso personalo vadovą? Kas jį motyvuoja, suteikia stiprybės, išklauso susikivirčijus su vadovu ar kai norisi paburbėti „ant kolegų“? Ar išvis gali personalo vadovas „bumbėti ant kolegų“? Ar parodyti nepasitenkinimą vadovu? Norisi sakyti - „ne“, nes tai – žmogus, kuris pats stengiasi pastebėti kylantį nepasitenkinimą ir užglaistyti nesutarimus. Juk nepasitenkinimo rodymas užkrečiamas – labai greitai ir kolegos randa kuo čia būti nepatenkintiems. Tad personalo vadovas visus skaudulius nešasi namo? O gal neša savo tiesioginiam vadovui, kuris, tikėtina, nėra „žmonių žmogus“ – dėl to ir pasisamdė personalistą.

Ypatingai pandemijos laikotarpiu personalo vadovai turėjo nemažai iššūkių – sujungti iš namų dirbančias komandas, palaikyti produktyvumą, komandinę dvasią ir motyvaciją žmonėms, apimtiems baimės, pykčio ir apatijos. 

Didžiojoje Britanijoje per visus 2020 metus surinktais duomenimis, tarp žmonių, dirbančių personalo srityje, net 70% padidėjo laisvadienių prašymas dėl patiriamo streso. Lietuvoje nefiksuojame laisvadienių ėmimo priežasties. O ir patys sau retai pripažįstame, kad atostogų reikia ne dėl to, kad su šeima kelionę suplanavome, o todėl, kad jau tiesiog nebėra jėgų kas rytą keltis į darbą. Personalo specialistai, pagal surinktą statistiką, praėjusiais metais buvo daugiausia streso patirianti grupė po medicinos darbuotojų bei tarptautinių santykių ir vyriausybės atstovų. 

Jau praėjo daugiau nei pusė 2021-ųjų. Kas pasikeitė? Regis, personalistai prie darbo tempo priprato. Kas rado sėkmingus sprendimus, o kas rado sprendimus, kurie nepasitvirtino (Edisonas prieš atrandant lemputę irgi atliko kelis tūkstančius bandymų). Vis tik matome, kad „perdegusiais“ personalo vadovais įmonės pasirūpinti pamiršo. Ar gali čia būti sąsaja su padidėjusia personalo specialistų kaita šiuo metu? Vis dažniau pasigirsta, kad ilgai lojalus savo įmonei buvęs HR vadovas įmonę palieka, „ieško naujų iššūkių“. Matome ir daugiau darbo skelbimų, ieškančių HR skyrių papildymo.

Personalo vadovai ir specialistai vis dar turi didelį krūvį. Darbas su žmonėmis niekada nebuvo lengvas. O kai žmonės pavargę ir pikti – ne tik nelengvas, bet ir keliantis nemažai streso. Natūralu, kad personalo skyriuose reikia daugiau „rankų“. Bet klausimas vis tiek lieka neišspręstas – pasamdžius papildomų personalo specialistų, kas bus personalistu jiems? Nepaisant to, kad HR yra skyrius, kuriame kuriami darbuotojų gerovės paketai, panašu, kad pandemijos metu HR‘ai buvo palikti patys dorotis su savo stresu.

Genys – miško sanitaras. Personalo vadovas – įmonės psichologas, kurio emocinė būsena yra tikrai svarbi. Jei serga miško sanitaras, tai kas rūpinsis įmonės darbuotojų sveikata? Prisiminkite, kada paskutinį kartą uždavėte paprastus klausimus  – o kaip jautiesi Tu? Ar galėčiau kuo nors padėti? – savo HR‘ui? Kartais užtenka mažų dalykų dideliems pokyčiams. Galų gale, kur mes būtume be HR? 

 

Patiko, ką užrašėme? Pasidalink!

Eglė Baranauskienė

Eglė Baranauskienė

Mano LinkedIn paskyra
Daugiau įrašų...

Atranka socialiniuose tinkluose: